חפש

נגיעה קוצ'ינית בישראל

 

אני קוצ'ינית..

מה? מה זה קוצ'ינית?

 

השאלה הקבועה מופנית אלי שוב ושוב…. למרות שלי כאילו כבר ברור שכולם כבר יודעים במדינה הקטנה שמלאו לה 68 שנים.. ושכולנו שרתנו אותה בנאמנות רבה   אנחנו הקוצ'ינים!

 

את תימניה? אתיופית? את לא נראית כזאת?!

 

אני קוצ'ינית!

מה? מה זה קוצ'ינית?

 

ואלו הצעירים שחרשו את הודו לא השכילו לרדת עד למטה.. לגן העדן הזה עם עצי הקוקוס והחופים עוצרי הנשימה. ואלה שכן, מקסימום הגיעו עד גואה ולא זכו לראות את בתי הכנסת העתיקים ואת נצר יהדותנו הוותיקה...

 

ואז בספרי מה זה קוצ'ינית...שם בדרום הודו בחבל ארץ קראלה, ממש כמעט בקצה המדינה העצומה והמרתקת בה יש יותר ממליארד אנשים, הוריי גרו ולמדו תורה וקראו בעברית עם טעמי מקרא. אמי גרה בכפר צ'נמלגלם ממש ליד הנהר ושם הייתה נוהגת לשחות לשטוף ולהביא מים הביתה מול נוף עוצר נשימה. ואבי גר בעיר ארנקולם שבה המשפחה עסקה במסחר. שם גרה לה קהילה מיוחדת במינה שהצליחה לשמר את יהדותם במלוא העוצמה וקיבלה כבוד ויחס אוהד מהסביבה.

 

ואז העיניים נפערות והסקרנות לעוד מידע מתרחשת בדקות ספורות ואני ממשיכה לספר על כך שכמעט כל הקהילה עלתה לארץ מתוך כמיהה למדינת היהודים ורצון להגשים חלום ציוני. ועל המושבים שהוקמו והפריחו את השממה ועל אנשים חרוצים שעבדו בזעת אפם ללא הנחות וללא קיצורי דרך וללא טענות ומענות.

 

ואז הסקרנות אף גדלה עוד יותר והשיחה ממשיכה לה על המסורת והמנהגים המיוחדים.. וכמובן על האוכל הכי טעים שמתובל במיטב התבלינים ובנדיבות רבה. האוכל החריף הזה עם הבישול הארוך שמעשיר את האוכל  בעומק ורבדים שהוא מעבר לטעם. אוכל שעומד על האש זמן ממושך עם השקעה כל כך גדולה ובסוף נימוך בפה ומשאיר טעמים וזיכרונות רחוקים ועתיקים של מראות וצבעים ויופי אחר…

 

ואנחנו הקוצ'ינים לקחנו על עצמנו להיות ישראלים לכל דבר להיטמע בחברה שהתהוותה במהירות האור. נשמענו לצו השעה ונרתמנו לכל מלאכה שהמדינה דרשה. ככה אנחנו הקוצ'ינים אנשים מאמינים גם במדינה וגם בבורא עולם מלאי תמימות ורצון עמוק לעשות טוב לסביבתנו ממש כמו פעם בקוצ'ין.

 

התחתנו עם בני עדה אחרים והצבע התחיל לדהות מילדנו והישראליות החצופה הדביקה אותנו מעט… למדנו השכלנו והתקדמנו וזכינו לחיים נוחים ויפים והגשמנו את החלום הציוני במדינת ישראל!

 

אבל לרגעים הגעגועים לעבר מבצבצים...לאוכל של בית ההורים...המנגינות והמזמורים העתיקים שנטוו לנו בנימי הנשמה, מתעוררים להם ורוצים לחזור ולשמר את העבר המפואר שמלא בצבעים ריחות קולות ונשמה עתיקה!

 

אני קוצ'ינית..

מה? מה זה קוצ'ינית?