חפש

נגיעה קוצ'ינית בישראל

 
ראיון עם סגן אלוף אריאל יוחנן מג"ד גדוד 101 של הצנחנים, בלוחמה בלבנון בשנת 2006.
ב"ה
מעט רקע על בני אריאל ועל מלחמת לבנון השנייה. - שרה יוחנן
כשאריאל נולד אחרי שלושת אחיותיו איריס סיגל ואורלי הייתה לי בקשה אחת מאלוהים: אנא אלוהי עשה שבני יגדל וישרת בצבא  של שלום. 
אחרי אריאל נולד לנו בן הזקונים נועם
אריאל בגר והתגייס לצה"ל. במהלך כל שנות שרותו בצבא לא התלונן אף פעם שקשה לו. בכל שלב בעלייתו בדרגה קיבל אותות הצטיינות  ועלה בסולם הדרגות עד קבלת דרגת סגן אלוף מג"ד 101.    ...קרא עוד...
גדוד 101 במלחמת לבנון השנייה –מספר סא"ל אריאל יוחנן
"קיבלתי את הפיקוד על גדוד 101 מחטיבת מהצנחנים כחודש לפני מלחמת לבנון השנייה. ביום החטיפה בגבול הצפון הוקפצתי עם הגדוד צפונה, תחילה הגדוד הופעל במרחב הגבול, כחלק מחיזוק ההיערכות במרחב הגבול מול חזבאללה אך בהמשך נכנסתי עם הגדוד ללחימה לתוך לבנון ולקחנו חלק בקרבות המרכזיים שהיו במלחמת לבנון השנייה.
הגדוד נלחם בארבעה קרבות מרכזיים – במארון א-ראס, בינת ג'בל, עייתא א-שעב וא-טירי. במהלך הלחימה הגדוד פגע במספר רב של מחבלים אך מנגד שילמנו מחיר כבד באובדנם של 5 חללים במלחמה ובנוסף הגדוד סיים את המלחמה עם 73 פצועים שעסקנו בשיקומם ובהחלמתם לאחר המלחמה.
הריאיון שלי כמפקד גדוד עם דנה וייס בערוץ 2, נערך לאחר הקרב בבינת ג'בל בו הרגנו 29 מחבלים ופצענו מחבלים רבים נוספים. 
לאחר יציאתי מבינת ג'בל הגדוד נערך להתקפה נוספת תוך 24 שעות על הכפר עייתא א-שעב. 
תחילה סירבתי ללכת לראיון מתוך הבנה כי עליי להתרכז במשימה המרכזית שלי כמפקד גדוד, שהיא כמובן, הכנת הגדוד ללחימה נוספת. בהמשך, קיבלתי פקודה מהמפקדים הממונים עליי לנסוע לחיפה ולהתראיין מתוך הבנה כי ראיון זה ידגיש את ההישג, שהוא פגיעה משמעותית במספר רב של מחבלים בקרב בינת ג'בל, עיירה שהיוותה סמל להתנגדות השיעית של חזבאללה בלבנון. ראיון זה נערך כחלק מהמאמץ התודעתי שצה"ל ניהל במלחמה  שמטרתו הייתה, שיקום האמון של הציבור במדינת ישראל בצה"ל וביכולתו להשיג הישגים במלחמת לבנון השנייה. בנוסף, ראיון זה הדגיש את הישגי צה"ל במלחמה התודעתית מול ארגון חזבאללה –  יומיים לפני קרב זה חזבאללה פגע משמעותית בצד המזרחי של בינת ג'בל בכוחות צה"ל מחטיבת גולני וקרב זה שידר מסר כי ידינו חזרה על העליונה ואנו יכולים להכריעו."

אריאל                יוחנן
מפקד       גדוד     101 
במלחת לבנון השנייה